ŠTÍTNA ŽĽAZA

Čo je štítna žľaza?

Štítna žľaza je žľaza s vnútorným vylučovaním a je súčasťou endokrinného systému v ľudskom tele. Nachádza sa v oblasti hrtanu a hornej časti priedušnice. Pozostáva z pravého a ľavého laloku, ktoré sú vzájomne prepojené. Jej názov je od gréckeho slova "štít", podľa jej tvaru - dvojlaloková štruktúra.

Základnou vylučovacou jednotkou štítnej žľazy sú malé guľovité váčky, tzv. folikuly, ktoré majú vo vnútri sekrečnú tekutinu – koloid. Tu dochádza k vychytávaniu jódu, tvorbe, uskladňovaniu i uvoľňovaniu dvoch hormónov štítnej žľazy – tyroxínu a trijódtyronínu. Tretí hormón štítnej žľazy – kalcitonin – pôsobí pri kalciovej homeostáze.

Aký význam má pre organizmus štítna žľaza?
 Štítna žlaza produkuje hormóny, ktoré majú na starosť látkovú premenu – metabolizmus. To znamená, že ovplyvňuje celý proces od absorbovania potravy po získanie energie a látok potrebných pre vývoj, rast a správnu činnosť organizmu. Nefunkčnosť štítnej žľazy, má vplyv na vývoj celého organizmu. Jej funkciu kontroluje hypotalamus a hypofýza. Pre dobrú činnosť štítnej žľazy slúži anorganický jód

JÓD .....Ak sa však pozrieme na funkcie, ktoré musí spĺňať, dá sa povedať, že je to generálny riaditeľ celého nášho metabolizmu.“. Na trhu je množstvo výživových doplnkov z rôznych oblastí, prečo však majú iba dočasný efekt? 

„Málokto vie, že vstrebateľnosť jódu je veľmi nízka, závisí to od ich kvality, ale telo väčšinu vylúči. Výživári hovoria, že máme veľmi drahý moč. Väčšina prípravkov je v anorganickej (chemickej) forme, preto je to tak. Jód v soli, do ktorej sa pridáva, je tiež v anorganickej forme, podobne je to aj v jódovanej vode. Telo ich v tejto podobe vie prijať ale veľmi namáhavým enzymatickým procesom a v konečnom dôsledku je málo využiteľný. Jód v anorganickej forme pri predávkovaní dokonca škodí a to tak, že väčšine ľudí spôsobí zablokovanie funkcie štítnej žľazy t.z. vznik hypofunkcie a u niektorých spôsobí naopak hyperfukciu.“ U organickej formy viazaného jódu nehrozí ani predávkovanie a tým aj horeuvedené anomálie (hypofunkcie a hyperfunkia). 

„V dnešnej dobe bežný Európan konzumuje denne 50 až 100 mikrogramov jódu. Toto množstvo by nám bolo pred 50 rokmi postačovalo, no v súčasnej hektickej dobe, plnej stresov a vyššej dennej záťaži na organizmus (hlavne psychickej aj metabolickej) táto dávka zďaleka nepostačuje. Na pokrytie v súčasných podmienkach potrebujeme dennú dávku okolo 200 až 400 mikrogramov. Nakoľko tento rozdiel je obrovský vidno to aj na chorobnosti obyvateľstva.“
Podľa medicínskych štatistík je alarmujúci zvyšujúci sa počet kardiovaskulárnych ochorení (infarkt myokardu, mozgová porážka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, metabolizmus pečene atď), ženských ochorení (cysty na vaječníkoch, maternici, prsníkoch atď), osteoporózy, neinfekčné zápaly prostaty, znížená kvalita života v dôsledku neustáleho pocitu únavy, prepracovanosti s tým súvisiaci aj psychický stav. Taktiež hrozivým údajom je znižujúci sa vek ľudí, ktorí ochorejú na horeuvedené choroby.

 Akú úlohu má jód ako mikroprvok? 

Najbohatším zdrojom jódu sú morské živočíchy no aj v nich sa nachádza veľké množstvo anorganického jódu preto treba konzumovať morské živočíchy primerane. V ostatných potravinách je ho na súčasné pomery málo.“ U nás sú aktuálne najmä sardinky v oleji. 

Kto je v našom tele najväčším likvidátorom jódu?
„Závisí to od toho, aký život žijeme. Ak je plný napätia a stresov, konzumujeme stravu chudobnú na jód, máme zlé stravovacie návyky. Vo všeobecne platí čím väčšia záťaž organizmu tým väčšia produkcia hormónov štítnej žľazy a tým aj vyššia spotreba jódu.“
Hormóny štítnej žľazy pôsobia na mnohé biologické procesy v tele, z čoho vyplýva, že aj ťažkosti sa objavujú vo všetkých systémoch. U každého človeka však majú špecifický priebeh a intenzitu. Najčastejšie sa porucha začne prejavovať nadmernou únavou a zníženou výkonnosťou, vypadávaním vlasov či psychickou labilitou. Najmä v začiatkoch ochorenia štítnej žľazy sa na jej postihnutie nemyslí a po príčinách ťažkostí sa pátra v ORL, kardiologických, kožných, gastroenterologických, imunologických alebo aj psychiatrických ambulanciách.

 Aké ochorenia štítnej žľazy poznáme?

Ak v organizme nie je dostatok jódu, štítna žľaza produkuje nedostatočné množstvo hormónov, začne sa zväčšovať ( vzniká tzv. struma) alebo sa objavia príznaky ochorení zo zníženej (hypotyreózy) alebo naopak zvýšenej  (hypertyreózy) funkcie žľazy.

Príznaky týchto ochorení
Zvýšená činnosť štítnej žlazy:
- Úbytok na váhe, aj keď zjete viac ako inokedy
- Trasenie rúk
- Zvýšený krvný tlak, zrýchlený tep, úzkosť, potenie
- Vypúlené, vodnaté oči
- Časté nutkanie na stolicu
- Slabá alebo vynechávajúca menštruácia
- Niekedy struma
– opuch na prednej časti krku
Znížená činnosť štítnej žľazy:
- Nedostatok energie, pomalé myslenie
- Prírastok na váhe bez príčiny
- Náchylnosť na prechladnutie
- Necitlivosť alebo brnenie v rukách a prstoch
- Suchá, hrubá, olupujúca sa koža a strata vlasov
- Zápcha
- Silnejšie a dlhšie menštruačné krvácanie
- Niekedy struma – opuch na prednej časti krku
Zápal štítnej žľazy:
- Bolesť v prednej časti krku, môže byť mierna alebo ostrá
- Bolesť pri prehĺtaní alebo otáčaní hlavy
- Horúčka    

 

Hypertyreóza(nadmerná aktivita štítnej žľazy)

chudnutie napriek zvýšenej chuti do jedla, pocit príliš rýchleho alebo nepravidelného búšenia srdca, trasenie rúk, znížená tolerancia tepla, nadmerné potenie, úzkosť a nespavosť, hrvoľ v krku (struma), časté vyprázdňovanie, svalová slabosť, nepravidelná menštruácia, vystupujúce oči

genetická predispozícia, autoimunitné ochorenia

Hypotyreóza(znížená aktivita štítnej žľazy)

únava, poruchy pamäti, priberanie, zápcha, hrubší hlas, hrvoľ v krku, znížená tolerancia chladu, opuchnuté oči, suchá zhrubnutá koža, stenčenie vlasov, silné alebo častejšie menštruácie, slabosť a bolesť vo svaloch, bolesť v kĺboch

nedostatok jódu v strave, autoimunitné ochorenia, predchádzajúca liečba rádiojódom alebo operácia pri hypertyreóze

 

Prištítne telieska (lat. glandulae parathyreoidae) sú dva páry malých žliaz s vnútorným vylučovaním. Sú umiestnené na zadnej strane štítnej žľazy. Tvoria parathormón (PTH), ktorý zvyšuje hladinu vápnika v krvi, tým že ho uvoľňuje z kostí (aktivuje osteoklasty, ktoré rozrušujú kosti) a podporuje vstrebávanie vápnika v tenkom čreve, obmedzuje jeho vylučovanie v obličkách. Týmto procesmi udržuje stálu hladinu vápnika v krvi a mimobunkových tekutinách.

Hyperfunkcia: odvápňovanie kostí a následné ukladanie vápnika v mäkkých tkanivách ako sú obličky, srdce.

Hypofunkcia: v krvi je nedostatok vápnika, čo spôsobuje kŕče a svalové zášklby.

Hypotyreóza ( nedostatočná činnosč štítnej žľazy)

Hypotyreóza je ochorenie spôsobené nedostatkom hormónu štítnej žľazy najmä nedostatkom organického jódu v strave Podľa príčiny vzniku hypotyreózy rozlišujeme centrálny alebo periférny typ hypotyreózy.

Centrálny typ je spôsobený ochoreniami vyšších riadiacich centier, a to hypotalamu alebo hypofýzy. Porucha týchto centier vedie k v konečnom dôsledku k zníženiu tvorby hormónov štítnej žľazy.

Môže to spôsobiť aj užívanie liekov (napr. s obsahom lítia, antidiabetiká a podobne).

Hypotyreóza môže byť aj vrodená v dôsledku poruchy vývoja štítnej žľazy plodu, zníženej funkcie štítnej žľazy u matky počas tehotenstva alebo v dôsledku enzymatických porúch, porúch činnosti pečene atd.

Klinické prejavy

Toto ochorenie môže prebiehať bezpríznakovo a zistí sa len na základe zmien hormonálneho profilu, vtedy hovoríme o subklinickej hypotyreóze.

Medzi prejavy hypotyreózy patria:

- zvýšenie hmotnosti

- zmeny na koži – koža je suchá, šupinatá a javí príznaky miernej obezity (myxedémy),

- zápcha

-  únava a nespavosť

- neznášanlivosť chladu (zimomravosť), znížená svalová sila

- znížená telesná a duševná výkonnosť

- vypadávanie vlasov

- poruchy plodnosti, menštruačného cyklu a spermatogenézy

- zhrubnutie hlasu

U neliečených pacientov môže dôjsť až k vzniku závažnej myxedémovej kómy. Tá sa prejaví znížením telesnej teploty, spomalenou frekvenciou srdca, znížením tlaku a dýchania. Chorý je ospalý a spánok postupne môže prejsť do kómy. X                   

 Liečba

Základom liečby hypotyreózy je substitúcia chýbajúceho tyroxínu. Liečba závisí tiež od klinického stavu pacienta a od celkových hodnôt hormónov. Tyroxín je potrebné užívať pravidelne, aby jeho hladina bola stála. Zväčša sa užíva nalačno, pol hodinu pred jedlom. Liečba myxedémovej kómy si vyžaduje hospitalizáciu.

Fytoterapia : 1 lyžička Bruntáku ( Herba Boraginis) na šálok ,variť 2 min. a piť 3x denne šálok vždy pred jedlom

 

HYPERTYREOSA (Nadmerná činnosť)

          Hovoríme jej aj Basedowova choroba.Táto nemoc postihuje 7x viac žien ako mužov. Príčinou môže byť aj duševná záťaž, časté infekcie, hormonálne poruchy.

Indikácia :   Nervozita, potenie, búšenie srdca, padanie vlasov, niekedy veľký smäd, dušnosť pri námahe, chudnutie najmä pri začiatku choroby, nespavosť, tras rúk, zažívacie problémy, citlivosť na teplo. Môže sa vytvoriť hrbol na krku –struma, môžu byť vypuklé oči, veľmi lesklé.

 Praktické rady :  - Nejesť kyslú kapustu

                            - Nejesť biely chlieb, len čierny / Graham /

                             - Nepiť chlórovanú vodu

                             - Jesť veľa najmä mrkvy a jabĺk, potom zeleninu

                              - Jesť veľa čerešní, hlavne vyšní aj v podobe kompótov

                              - Soliť len jodizovanou soľou

                               - Vyvarovať sa prílišnej únave

                               - Nosiť jantárový náhrdelník 

Čaje :                     Pamajorán obyčajný...... 50g

                              Medovka  Lekárska........50g          

                              Rebríček(Myšochvost)...100g

Zmes v pomere 1:2:2 použiť tak, že poliev. lyžičku zmesi zalejeme

vriacou vodou a 10 min nechať vylúhovať, nie dlhšie. Piť 2x denne.

 V prvej dekáde liečby najprv použiť Imelová tinktúru, ktorá je bežne v predaji a musia sa dodržať presné dávky používania. Berieme max. 15 kvapiek do pol pohára vody a užívame

max. 2x denne, nie viac.  

V druhej dekáde liečby po použití celej dávky Imelovej tinktúry, začneme piť čajovú zmes v zložení :      -                                                                                                                               -  Vňať Karbinca Európskeho ……40g

                               - Koreň Kozlíka lekárskeho ……..20g

                               - Koreň Lopucha ………………....15g

                               - List Žihlavy ……………………...15g

2- polievkové lyžice zmesi zaliať večer s 1/2 l studenej predtým prevarenej vody a nechať prikryté do rána a ráno krátko povariť, scediť a toto množstvo piť po dúškoch v priebehu dňa.  Čaj žihľavový môžeme piť samostatne kedykoľvek.

Priamy liečebný účinok majú čerstvá - Čierna Jarabina  - botanicky Temnoplodec čierny

pri poruchách činnosti štítnej žľazy. Vie ju zregulovať. Plody sú najlepšie ako kompót. Podáva sa 100g max. 250g  kompótu denne.

 Len na lekársky predpis sú mnohé lieky predpisované na túto nemoc. Napr. Thyreoidin, Liothyronin.                

 AKUPRESÚRA : Pôsobiť na dráhu Žalúdka na jej aktívne body G9 - majstrovský bod pre štítnu žľazu a G36 normalizátor tela