TENKÉ ČREVO

 Tenké črevo je dlhá, tenká trubica o dĺžke asi 7m. Leží po žalúdkom a tiahne sa v závitoch v strednej a spodnej časti brucha, kde potom prechádza do hrubého čreva.

Tenké črevo prispieva ku všetkým aspektom trávenia, včetne príjmu a ďalšieho pohybu potravy. Vyrába enzýmy, ktoré spoločne s enzýmami pankreasu a žlčníku štepí potravu na menšie zložky. Tu sa štiepia bielkoviny na aminokyseliny, uhlohydráty v jednoduché cukry a tuky v menšie jednotky.  Vnútornú stranu tenkého čreva pokrývajú malé prstencové výbežky (klky), ktoré zväčšujú absorpčnú plochu pre štiepenie potravy. Tiež pôsobia ako filter a bránia tomu, aby telo prijímalo jedovaté látky. Menšie čiastočky potravy putujú cez žilný systém steny čreva do pečene. Tam sa získané látky ďalej spracovávajú. Ak je tenké črevo preplnené toxinami (jedmi), môže to narušiť rýchlosť a účinnosť tráviacej sústavy a poškodí príjem živín. Steny čreva môže poškodzovať lepek u  ludí s diagnózou celiakia.

Kvalita našej krvi a výživa záleží na fungovaniu tenkého čreva. Tenké črevo prijíma z potravy stopové prvky a napr. pri poruche strebávania železa vzniká silná anémia.

 Fyzicke symptomy :

Slabé napätie svalov v bruchu, bolesti v podbrušku, v krku a ramenách.Strnulá šija a dvojitá brada. Abcesy v ústach a na hornej pere. Tenisový lakeť, neschpnosť pohybu ramenami, Neschopnosť otočiť hlavou o 180 stupňov. Potiaže so sluchom, potiaže s močou, hemeroidy, krčové žíly, Celiakia, Anémia.

Tenké črevo prijíma tekutiny a potravu zo žaludku a potom ich premieňa na čisté a nečisté. Nečisté je odoslané do MM ako moč. Čisté časti sa dostanú do hrubého čreva. Tenké črevo má vzťah k MM a preto sú symptomy nerovnováhy aj s močením. Tenké črevo premieň potravu v koordinácií so slezinou a obličkami. , tu je ale jeho úloha podriadená. Ak je energia tenkého čreva vyčerpaná, dochádza k podvýžive. Tiež sa môžu vyskytnúť problémy v spodnej časti chrbáta v oblasti hara ( asi 3cm pod pupkom). V číínskej medicíne je to prameň vitality a zdravia. Tiež kýčle a nohy môžu byť postihnuté únavou, taktiež súvisiace s tým poruchy vnútornosti môžu viesť k bolestiam hlavy a migréne.

Ak je energia tenkého čreva príliš silná , môže to viesť k rannej stuhlosti v oblasti šije. Na základe slabého krvného obehu v spodných telesných orgánov vznikne v hara chlad. Studené ruky a nohy sú ďalším často vyskytujúcim symptomom , ďalej tiež močenie a časté striedanie zácpy a hnačky.

 RADY PRE VÝŽIVU :

  1. štrbák -(Endívia - čakanka (štrbák) - je príbuzná púpave a má aj podobné zloženie. Jej obsah provitamínu A je ešte vyšší. V kombinácii šťavy z endívie s mrkvovou, zelerovou a špenátovou je táto zmes účinným prostriedkom proti zrakovým chybám. Po kúre touto šťavou sa v mnohých prípadoch nápadne zlepšil zrak. Predpokladom úspechu však je vylúčiť všetky škodliviny z každodennej stravy. Táto šťava sa predpisuje tiež proti chudokrvnosti, chorobám srdca, pečene a žlčníka, ako aj alergickým chorobám - astme, sennej nádche.),
  2. čakanka, púpava – sú síce horkasté, ale výborne podporujú funkcii tenkého čreva
  3. Špargľa – čistí vynikajúco splodiny, jej pôsobenie si môžeme všimnúť na silnom pachu moči (Špargľa má močopudný účinok, spôsobuje ju obsah alkaloidu asparagínu. Špargľová šťava spolu s mrkvovou, cviklovou a uhorkovou podporuje liečenie reumy, zápalu nervov, cukrovky, chudokrvnosti a prostaty).Pomáha kukurica, baranie mäso, slivky, zelená listová zelenina

Čo ju narušuje :

-          príliš ostré korenie, živočíšne tuky, cholesterol v krvi. Obe posledné látky môžu zlepiť kĺky tenkého čreva, tým môže dôjsť k podvýžive. Zas prehnané jedávanie horkých a silne korenistých pokrmov môže spôsobiť horko v tenkom čreve, zatiaĺ čo príliš mnoho syrovej potravy spôsobí naopak chlad. Pre tenké črevo je spôsob výživy veľmi dôležitý, pretože premena potravy na živiny pomocou výmeškov a enzymov ma vplyv na dobrej funkcii tenkého čreva. Keď jedávame príliš mnoho umelých potravín, môže sa zničiť drahocenná flóra. Preto je nutné pravidelne mať v jedálničku prírodný jogurt, acidofilné mlieko, ktoré obsahujú užitočné baktérie acidofilus.

-          Ak je tenké črevo veľmi upchaté, pomôže dva až tri dni jesť uvarenú bielu ryžu a každé sústo dlho žvýkať.Tiež si pomôžeme jogurtom. Pomôže aj jemná masáž v oblasti tenkého čreva. Potraviny ktoré sú doporučené sú rovnaké ako pre prvok oheň – srdce. Podobne sa robi aj telesné civičenie ako pre srdce

MASÁŽE : Zóna nervovej oblasti Tenkého čreva je na hrudnej chrbtici –stavec Th12

Vykonávame ľahkým tlakom stále miernym pohybom v zóne tenkého čreva na bruchu. Ak je tenké črevo plné toxínov, je brušná stena ochablá a brucho je rozšírené. Niektoré zóny sú napäté, iné príliš ochablé a celá plocha pôsobí nerovne, pretože je naplnená plynom a tekutinou. Tento stav môže tlačiť dole a narušovať cirkuláciu krvi v podbrušku, čo vedie k poruchám menštruácie, krčovým žilám a hemoroidom. Tento tlak tlačí na nervy v okolí krížovej kosti. Vzniká napätie svalov na chrbtici a nohách., bránica sa rozširuje , čo vedie k stiahnutiu svalov okolo hrudného koša. Tak môže vzniknúť hlien v pľúcach a lymfatický systém môže byť oslabený kvôli nedostatočnému pohybu v bruchu.

Masáž tenkého čreva podporuje tok energie, tým zlepší trávenie a vymiešovanie. Ak je brucho pri dotyku tvrdé a bolestivé, mali by sme masírovať jemne. Možná pri masáži pocitíme uzliny v tenkom čreve, tým môže vzniknúť tlak na nervy, ktoré prichádzajú z chrbtice (stavec Th12), čo môže znova dôjsť k bolestivému napnutiu svalov a stiahnutím nervov, lymfatických a krvných ciev. Nemasírovať, nedotýkať sa týchto uzlov, ale len okolnú zónu a až po nejakej dobe vykonáme jemný tlak, masáž na napnuté miesto, kĺk.

Dlhé hodiny u PC, písacieho stolu ak sa nadmieru namáhajú oči, môžu oslabiť meridiány srdce a tenkého čreva. To platí aj pre emociálny stres. Jeden z najlepších bodov , ako všetko vrátiť do rovnováhy je Predná Stredná dráha JM17.(more kľudu) a leží uprostred hrudnej kosti. Tento bod citlivo reaguje na dotyk, preto masírujeme v okolí bodu krúžkovitým pohybom špičkami prstov. Aby sme podporili cirkuláciu v tejto oblasti, je veľmi dôležité dýchanie. Položíme jednu ruku na pupok, druhú ruku na hruď. Mierne sa nadýchneme, naplníme telo vzduchom ako balón a vystrčíme brucho ako u tehotnej ženy.Ak dýchame správne , ruka na bruchu sa zdvihne., zatiaĺ čo ruka na hrudi zostane v kľude. Na okamžik zadržíme dych, potom pravidelne vzduch vypustíme v predstave, že zároveň s týmto vydychnutím odišlo všetko napätie a toxíny.

REFLEXOLÓGIA :

 Reflexné zóny ležia na obidvoch chodidlách. Môžeme palcom masírovať diagonálne cez túto zónu, alebo priamočiaro vždycky od vonkajšej hrany chodidla k vnútornej

AKUPRESÚRA :
IT3 – leží na hrane dlane asi na šírku prstu pod začiatkom malíčku.Aku bod tenkého čreva. Úprava procesu trávenia,krčové bolesti brucha, plynatosť, perilstatika čriev. Pomáha pri stuhlej šiji, bolestiach týlu, taktiež pri bolestiach pozdĺž chrbta a chrbtice. Intenzívne pôsobí na svaly a šľachy. Na meridián VU a IT.

  Byliny a koreniny :

 Harmanček – Uvoľňuje kŕče a odstraňuje stiesnenosť v tenkom čreve.

 Majoránka – Rozpúšťa uzly v tenom čreve, uvoľňuje svalové kŕče v spodnej časti chrbta, zintenzívňuje krvný obeh, utišuje a uvoľňuje tenké črevo.

 Čierne korenie – povzbudzuje krvný obeh a posiluje systém trávenia, ak príliš ochabne. Mierni bolesti a kŕče, zpevňuje svalové vnútornosti a tým podporuje trávenie ťažkých jedál.