DNA

Dna je metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšenými hodnotami kyseliny močovej v krvi, epizódami akútneho zápalu kĺbov a častým výskytom rozmanitých mimokĺbo-vých  prejavov a neskoršie aj chronickým poškodením kĺbov a obličiek. Objavuje sa predovšetkým u obéznych mužov v strednom veku neraz aj so zvýšenou konzumá-ciou  alkoholu.  Často je spojená s vysokým tlakom krvi, poruchou metabolizmu tukov, cukrov a poškodenou funkciou obličiek.

Charakteristickým prejavom dny je akútny záchvat, ktorý sa typicky objavuje na kĺbe palca nohy, eventuálne pri opakujúcich sa záchvatoch môže byť postihnutý aj ktorýkoľvek iný kĺb. Vznik je  náhly, najčastejšie v noci. Kĺb je opuchnutý, červený, lesklý a veľmi bolestivý. Sprievodnými príznakmi môže byť teplota,  potenie s celkovou slabosťou a nevoľnosťou. Základom liečby akútneho záchvatu je pokoj na posteli a prísna diéta s prísunom dostato-čného množstva  tekutín  vo forme čaju, alkalických minerálok alebo ovocných štiav. Lieky naordinované lekárom zmiernia bolesť a potlačia zápal.

Aj v  období bez ťažkostí je nutné naďalej obmedzovať všetky jedlá s vysokým obsahom purínov (z nich sa tvorí kyselina močová ) ako sú vnútornosti, mäsové výťažky ale aj alkohol, ktorý je často príčinou vzplanutia ochorenia. Naopak vhodnými potravinami sú ovocie, zelenina, obilniny, zemiaky, čaj a alkalické minerálky

Dna je v podstate poruchou vylučovania soli kyseliny močovej z organizmu, ale jeho hlavný problém  je v kĺboch. Charakteristické je ukladanie soli kyseliny do kĺbov a okolia.Je to následok poruchy premeny látkovej výmeny  určitých látok /purínov/, tým  stúpa hladina kyseliny močovej  v krvi  a následne  ukladanie v  kĺboch, tkanivách  a taktiež v obličkách s typickými obličkovými poťiažmi. Táto choroba môže byť aj vyvolaná chronickými hnisavými ložiskami v tele napr. mandliami , alebo zuboch.

 Rady:       

 - Nepiť tvrdú a chlorovanú vodu

- Vyvarovať sa živočíšnym tukom

- Vyvarovať sa udeninám najmä klobásam

- Vyvarovať  sa  vnútornostiam  ako ladvinky,  mozoček atd

- Vyhýbať sa červenému mäsu

 - Vyhýbať sa sardinkám, strukovinám pre vysoký obsah purínov

 - Vylúčiť kávu a ostatné zdroje kofeínu-zvyšuje hladinu kyselín v krvi

 - Vyhýbať sa alkoholu ( pôsobí dehydratačne )

 - Zakazuje sa čokoláda,veľa sladkostí, kakao

  - Nejesť šaláty,huby,šošovicu,oriešky,

  - Nepiť čierny čaj (fermetovaný)

  - Jesť často strúhanú mrkvu s jablkami a petrželou

  - Odporúča sa zeler,artičok,uhorky,cibuľa,cesnak,pažitka

  - Jablká,mrkva,karfiol,peržel,hrozno,ovesné vločky,med,

  - Odporúča sa mlieko a netučné mliečne produkty

  - Piť hodne vody,čajov,aby sa vylučovalo hodne moči

  - Ak sú  k dostaniu dyne,  sú najlepšie na  prečistenie ľadvín, čo  je potrebné   pri chorobách dny.

- Dobré je denne pojedanie cesnaku rozotreného na chleba

- Hlavne čerešne znižujú hladinu kyseliny močovej v krvi. K ďalším výborným prostried- kom patria čučoriedky ako  aj iné tmavočervené a modré plody. Taktiež je dobré denné jedávanie jabĺk.

- Vinná réva- obsahuje väčšie  množstvo bioflavonoidov, ktoré sa viažu s vit.C a sú dobré pri prevencii poškodených kolagenov, ktoré môžu viesť k zhoršeniu kľbových príznakoch dny.

- Zelerová,  alebo  petrželová  šťáva  /  môže  byť  aj čajový odvar z listov/  je vynikajúce  diuretikum.  Zvyšuje  tvorbu moči  v ľadvinách a tak zmierňujú príznaky dny.

- Konzumácia jahod, hlavne čerstvých.

- Pri liečbe dny sa uplatňuje aj jedenie veĺkého množstva jabĺk

 Čaje :

je založená hlavne na pití ľadvinových čajov

 1./               50 g STAVIKRV VTÁČÍ

                   30 g VRES OBECNÝ

                   20 g MATERIDÚŠKY

Čaj pripravujeme ako  nálev, luhujeme v horúcej vode  7-minút a pijeme ho nalačno ráno  350 ml, pred obedom 150 ml  a večer tesne pred spaním 250ml.

2./ Denne môžeme piť 3 až 4 šálky LIPOVÉHO čaju

 3./              50 g HARMANČEK

                  50 g TYMIÁN

                  50 g KVET VRESU

5-minút nechať vyluhovať jednu polievkovú lyžicu zmesi.3x denne.

 4./              15 g PÚPAVA

                  15 g MäTA PIEPORNÁ

                  15 g IHLICA TRNITÁ

                   25 g ZLATOBÝL OBECNÝ

                   10 g BREZOVÉ LÍSTIE

 

Na 1/4 litra vriacej vody 1-čajovú lyžičku zmesy. Použiť 1 až 2 x denne.

 

5./             50 g ZLATOBÝL

                 20 g LIST BREZY

                 20 g FAZULOVÉ LUSKY /zelené/

                 10 g VERONIKA LEKÁRSKA

                 10 g PRASLIČKA ROĽNÁ

                  10 g VRES OBYČAJNÝ

 Výborný obličkový  čaj pri všetkých  problémoch obličiek, teda  aj dne. Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme 3/4 l vriacou vodou a nechá  me prikryté  vyluhovať asi 15  minút. Precedíme a  pijeme 3x denne  po tretine množstva.

 Dobré je užívanie vitamínov skupiny B.  Jedna 50mg tableta 2x denne až 3x denne behom jedla. + skupina B vitamínov: k B1,6,12. Pyridoxin jedna 50mg kapsla 3x denne.Potom väčšie množtvo mrkvi kvôli obsaku karoténov, potom vitamín C , vitamín E, a selen.

 - Bolestivé miesta  je dobré si  potierať teple zahriatým  olejom, buď slnečnicovým, najlepšie olivovým. Výborné  sú kúpele s pridaním vetvičiek borovice. Na bolestivé miesta  pri dne najstarší babský recept je prikladanie uvarených  zemiakov v šupke  a rozmliaž- dené na  postihnuté boľavé miesta.