ŽLČNÍK

Žlčník spolupracuje s pečeňou, ktorá za deň vyrobí asi dva litre žlči a ta sa koncentruje a hromadí v žlčníku. Táto žlč ide žlčovodmi do tenkého čreva, kde štiepi tuky. Kašovitá potrava vstupuje cez tračník do tenkého čreva a pri vstupe sa vylúči hormón, ktorý podráždi žlčník, aby cez žlčovody potlačil žlč do tenkého čreva. Žlčové soli pomáhajú absorbovať tuky rozpúšťajúce vitamíny. So žlčou sa vyplavujú tiež syntetické drogy  ako i prírodné hormóny a streroidy. Potom sa žlč spätne vracia do žlčníku a celý proces sa opakuje. Žlč je aj dobré laxativum, ktorá podporuje peristaltiku čriev, sťahovací pohyb hrubého čreva.

Žlčový piesok a kamienky sa väčšinou tvoria zvýšením LDL(Low density lipoprotein)- zlým cholesterolom. Steroidy, alkohol, antikoncepčné pilulky, príliš mnoho tuku, bezhlavé hladovky, jedlá s úplným vynechaním tukov, taktiež silné minerálne bublinkové vody, pitie kravského mlieka vo väčšom množstve, potom strava ktorá zvyšuje v tele pH v krvi. Tiež malé množstvo vyprázdňovania žlči, kde hrozí aj zápalové ochorenie v dôsledku hromadenia baktérii v žlčovode a v žlčníku. Na ochorenie žlčníka májú vplyv aj pľúca, pokiaĺ človek dostal zápal pľúc, zápal pohrudnice.

 Fyzické symptomy :

Bolesti na pravej strane trupu. Migréna a bolesti hlavy. Strnulosť ramien a krku.Slabé štiepiace sa nechty. Človek je viac podráždený, má väčší smäd,bolesti hlavy a pachy v ústach môžu predpokládať problémy so žlčníkom. Podĺa čínskej medicíny zlý žlčník je veľkou príčinou podráždenia nervovej sústavy, človek v sebe dusí alebo navonok prejavuje hnev. Stagnácia energie v tele môže poškodiť slezinu a môžu sa objaviť symptómy nerovnováhy, ako otoky a letargia (duševný útlm). Prílišná vlhkosť v tele spôsobuje v tele viac vlhkého horka. Tým je často postihnutá pánva a môžu vznikať vaginálne infekcie, huby, myomy, alebo problémy s genitáliami.

 Orgánové hodiny : 23:00-01:00

Obdobie najväčšej pracovnej činnosti žlčníka. U ľudí so žlčníkovými problémami dochádza k problémom a nočnému prebúdzaniu. V tom období sa nemá nič jesť. Ľudia, ktorí trpia na

ochorenie žlčníka, ak nezaspia do 23. hodiny, ťažko zaspávajú. Kolika ich väčšinou zasiahne okolo polnoci.

 RADY PRE VÝŽIVU :

  1. Pravidelné používanie olivového oleja , ktoré dokonca rozpúšťa žlčové kamienky. Použiť v šalátoch, alebo najlepšie v cviklovej šťave za štamprdlík olivového oleja. V grécku, kde najviac používajú tento olej v gréckej kuchyni, Gréci netrpia na žlčové kamienky. 
  2. Vitamín C a vlákniny znižujú možnosť tvorenia alebo upchatiu žlčových ciest.
  3. Žlčník podporujú artyčoky, zelené fazule, červená repa, mrkva, púpava, fenykel, kapusta, horčica, žihľava, citróny, petržel, redkvičky, žerucha
  4. Proti tvorbe žlčových kamienkov pôsobia orechy, fazula, hrách, sójové boby.
  5. Lecitín pomá znížiť LDL (cholesterol)
  6. Kurkuma – indické korenie , dobre pôsobí na žlčník a pečeň.
  7. B komplex, obsiahnutý najviac v nelúpanom zrnu, účinnejšie vyprázdňuje žlčník

                                                                   Cvičenie na žlčník :

Toto cvičenie nemá byť výdatné a vyčerpávajúce. Sú to  cvičenia pre meridiány pečene a žlčníka. Sadneme si na zem zo široko roztiahnutými nohami. Dbáť na to, aby bol chrbát rovný. Priložíme ruky k sebe, zdvihneme paže nad hlavou a zhlboka sa nadýchneme. Potom sa mierne predkloníme ku svojemu pravému kolenu a dotkneme sa prstami zeme a vydýchneme.

 Reflexológia :

.Reflexná zóna pre žlčník sa nachádza na pravom chodidle bezprostredne pod zónou pečene. Mierne masírovať, Potom masaž previeť s olejom. Je aj na povrchu chodidla

 Zóna nervovej oblasti žlčníka je na hrudnej chrbtici –stavec TH4

Akupresúra :

VF20 – Aku bod žlčníka. Leží na zadnej strane hlavy medzi spodom lebečnej kosti a krčnými svalmi. Majstrovský bod na liečenie neurovegetatívnych porúch (bolesti hlavy, migény), funkčný bod na krčný syptatikus. Pôsobí na celé telo a môže uvoľniť napätie v hlave a krvný obeh, ktorý zásobuje tvár a oči.Uvoľňuje napätie v krku. Pomáha aj pri závratiach a nespavosti. Bod na všetky ochorenia tváre (nosa, očí, uší).

 VF21 - nemasírovať tehotným ženám)

Tento bod leží na hornej strane ramien na veľkom svalu, ktorý vedie k počiatku krku. To je bod, ktorý odráža stav našeho napätia a disharmonie. Ked ho masírujeme, vráti sa krku jeho ohybnosť, miznú bolesti v ramenách a v hornej časti chrbtice (Krčná chrbtica). Zmierňujú bolesti hlavy, odbúravajú vyčerpanosť a pomáha pri nervóznych poruchách. Sú tiež spojené so sexuálnymi orgánmi a preto sa nesmie tento bod na masirovanie, akupunkturu použiť v tehotenstve.

 BYLINNÉ ČAJE :

Doporučuje sa pitie mátového čaju, repíkového čaju. Najlepší na zanesený žlčník je Repík lekársky - rozpúšťa žlčové kamene a piesok. Plochú polievkovú lyžicu zaliať ½ litrom vriacej vody, necháme až 20 min. Vyluhovať a precediť. Pijeme vlažný aspoň 3x denne. Nemá kontraindikácie, môže sa piť v tehotenstve.  Plus pitie olivoveho oleja, veľmi pomôže zanesenému žlčníku.